CONTACT

peter.dijkstra@hfmt-koeln.de

 
Management
 
Sorek Artists Management

T  +49 30 91448866
www.sorekartists.com
eitan@sorekartists.com

ARCHIVE 2020

JANUARY 2020

18 January (20:00)

NDR Chor

Germany, Hamburg - St. Nikolai Kirche

programme:

  • Martin Smolk: The Name Emmanuel

  • Igor Strawinsky: Psalmen-Sinfonie / Arrangement von Dmitri Schostakowitsch

  • Valentin Silvestrov: Motetten

  • Sergej Rachmaninow: Vesper Nr. 1-9 / Große Vesperliturgie op. 37

 

30 January (20:15)

The Netherlands, Amsterdam - Muziekgebouw aan 't IJ

Nederlands Kamerkoor & Quatuor Danel

programme:

  • Lera Auerbach Goetia 72 – in umbra lucis (première – compositie in opdracht van het Nederlands Kamerkoor, met steun van Muziekgebouw aan ’t IJ en Strijkkwartet Biënnale Amsterdam)

 

31 January (20:00)

The Netherlands, Utrecht - TivoliVredenburg

Nederlands Kamerkoor & Quatuor Danel

programme:

  • Lera Auerbach Goetia 72 – in umbra lucis (première – compositie in opdracht van het Nederlands Kamerkoor, met steun van Muziekgebouw aan ’t IJ en Strijkkwartet Biënnale Amsterdam)

 

 

FEBRUARY 2020

 

2 February (19:00)

Hungary, Budapest - Liszt Academy Concert Centre

Nederlands Kamerkoor & Quatuor Danel

programme:

  • Lera Auerbach Goetia 72 – in umbra lucis (première – compositie in opdracht van het Nederlands Kamerkoor, met steun van Muziekgebouw aan ’t IJ en Strijkkwartet Biënnale Amsterdam)

5 February (20:15)

The Netherlands, Nijmegen - De Vereeniging

Nederlands Kamerkoor & Quatuor Danel

programme:

  • Lera Auerbach Goetia 72 – in umbra lucis (première – compositie in opdracht van het Nederlands Kamerkoor, met steun van Muziekgebouw aan ’t IJ en Strijkkwartet Biënnale Amsterdam)

6 February (20:15)

The Netherlands, Groningen - SPOT

Nederlands Kamerkoor & Quatuor Danel

programme:

  • Lera Auerbach Goetia 72 – in umbra lucis (première – compositie in opdracht van het Nederlands Kamerkoor, met steun van Muziekgebouw aan ’t IJ en Strijkkwartet Biënnale Amsterdam)

9 February (15:00)

The Netherlands, The Hague - Nieuwe Kerk

Nederlands Kamerkoor & Quatuor Danel

programme:

  • Lera Auerbach Goetia 72 – in umbra lucis (première – compositie in opdracht van het Nederlands Kamerkoor, met steun van Muziekgebouw aan ’t IJ en Strijkkwartet Biënnale Amsterdam)

14 February (20:15)

The Netherlands, Utrecht - TivoliVredenburg

Groot Omroepkoor

Pianoduo Scholtes & Janssens, ensemble

Sarah Brady, sopraan

Sebastian Wartig, bariton

programme: (AVROTROS Vrijdagconcert AVROTROS Radio)

  • Brahms - Ein deutsches Requiem

16 February (20:15)

The Netherlands, Amsterdam - Concertgebouw

Groot Omroepkoor

Pianoduo Scholtes & Janssens, ensemble

Sarah Brady, sopraan

Sebastian Wartig, bariton

programme:  (Het Zondagochtend Concert AVROTROS Radio)

  • Brahms - Ein deutsches Requiem

29 February (12:00)

Netherlands Chamber Choir tour Australia en New Zealand

Australia, Adelaide - St Peter's Cathedral

Nederlands Kamerkoor

programme: 150 PSALMS / A Mirror for Today's Society

  • Johann Sebastian Bach (1685–1750), psalm 117, Lobet den Herren, alle Heiden

  • Mohammed Fairouz (b. 1985), psalm 14, Diversions (Australian premiere)

  • Hans Leo Hassler (1564–1612), psalm 1, Beatus vir qui non abiit (Cantiones sacrae 1591)

  • Helen Bowater (b. 1952), psalm 15 (World premiere)

  • Heinrich Schütz (1585–1672), psalm 119, Wohl denen, die ohne Wandel leben

  • Lodovico Da Viadana (1564–1627), psalm 33, Exsultate iusti, v.1

  • Gianmatteo Asola (c. 1532-1609), psalm 148, Laudate Dominum de caelis

  • Samuel Wesley (1766–1837), psalm 114, In exitu Israel

  • Michel van der Aa (b. 1970), psalm 5, Shelter (Australian premiere)

  • Bo Hansson (1943–2010), psalm 90

  • Claudio Monteverdi (1567–1643), psalm 147, Lauda Jerusalem Dominum

 

 

MARCH 2020

1 March (20:00)

Netherlands Chamber Choir tour Australia en New Zealand

Australia, Adelaide - St Francis Xavier's Cathedral

Nederlands Kamerkoor

programme: 150 PSALMS / Suffering

  • Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847), psalm 22, Mein Gott, warum

  • Philibert Jambe de Fer (1515–1566), psalm 25, A toi, mon dieu

  • Kate Moore (b.1979), psalm 3 (world premiere)

  • Jean Berger(1909–2002), psalm 145, The eyes of all wait upon Thee

  • Isaac Albéniz (1860–1909), psalm 6, Domine in furore tuo

  • Otto Nicolai (1810–1849), psalm 31

  • Elena Kats-Chernin (b.1957), psalm 13 (world premiere)

  • Claudin de Sermisy (1490–1562), psalm 10, Don’t vient cela Seigneur

  • Constantijn Huygens (1596–1687), psalm 35, Dilataverunt super me

  • Costanzo Porta (1529–1601), psalm 142, Voce mea

  • Albert Becker (1834–1899), psalm 53, Die Toren sprechen in ihrem Herzen

  • Hubert Parry (1848–1918), psalm 39, Lord, let me know mine end

3 March (20:00)

Netherlands Chamber Choir tour Australia en New Zealand

Australia, Adelaide - Adelaide Town Hall

Nederlands Kamerkoor

Tallis Scholars

Det Norske Solistkor

The Song Company

programme: 150 PSALMS / Celebration of Life

  • Andreas Hammerschmidt (c. 1611–1675), psalm 24, Machet die Tore weit

  • Caroline Shaw (b. 1982), psalm 84, and the swallow (Australian premiere)

  • Chiara Maria Cozzolani (1602–1678), psalm 110, Dixit Dominus

  • Alessandro Costantini (c. 1581–1657), psalm 136, Confitemini Domino

  • Adriano Banchieri (1568–1634), psalm 47, Omnes gentes plaudite

  • Urmas Sisask (b. 1960), psalm 105, Confitemini Domino

  • Zoltan Kodaly (1882-1967), psalm 50, Az erös Isten, Genevan Psalter

  • Vic Nees (1936–2013), psalm 87, Fundamenta ejus

  • Henry Purcell (1659–1695), psalm 106, O give thanks

  • Jakob Gallus (1550–1591), psalm 150, Laudate Dominum

  • Ruggiero Giovannelli (c. 1560–1625), psalm 149, Cantate Domino

  • Jan Tollius (c. 1550–1620?), psalm 68, Sicut fluit cera

  • Isidora Žebeljan (b. 1967), psalm 78 (Australian premiere)

  • Alexander Grechaninov (1864–1956), psalm 135, Praise the name of the Lord

  • Francis Poulenc (1899–1963), psalm 81, Exultate Deo

  • Thomas Tallis (1505–1585), Spem in Alium

7 March (19:30)

New Zealand, Wellington - Michael Fowler Centre

Nederlands Kamerkoor

programme:

  • J. Brahms -Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?

  • J. Brahms -Drei Gesänge für sechsstimmigen Chor

  • J.S. Bach -Singet dem Herrn ein neues Lied (BWV 225)

  • F.J.M. Poulenc -Un soir de neige

  • F. Martin -Mass for double choir

8 March (18:00)

New Zealand, Wellington - Michael Fowler Centre

Nederlands Kamerkoor

programme: Best of 150 Psalms

  • Johann Sebastian Bach Psalm 117, Lobet den Herren, alle Heiden

  • Felix Mendelssohn Psalm 22, Mein Gott, warum

  • Isaac Albéniz Psalm 6, Domine in furore tuo

  • Hubert Parry Psalm 39, Lord, let me know mine end

  • Francis Poulenc Psalm 81, Exultate Deo

  • Helen Bowater Psalm 15 (World Premiere)

APRIL 2020

2 April (19:00)

The Netherlands, ’s-Hertogenbosch - Theater aan de Parade (grote zaal)

MUSA & Philharmonie Zuidnederland

Fabio Trümpy, tenor (Evangelist)

Stefan Adam, bass (Christ)

Ilse Erens, Soprano

Minho Jeong, altus

(nn), tenor

Manuel Walser, bass

programme:

  • J.S. Bach - St John Passion

3 April (19:00)

The Netherlands, Breda - Chassé Theater 

MUSA & Philharmonie Zuidnederland

Fabio Trümpy, tenor (Evangelist)

Stefan Adam, bass (Christ)

Ilse Erens, Soprano

Minho Jeong, altus

(nn), tenor

Manuel Walser, bass

programme:

  • J.S. Bach - St John Passion

4 April (19:00)

The Netherlands, Eindhoven - Muziekgebouw 

MUSA & Philharmonie Zuidnederland

Fabio Trümpy, tenor (Evangelist)

Stefan Adam, bass (Christ)

Ilse Erens, Soprano

Minho Jeong, altus

(nn), tenor

Manuel Walser, bass

programme:

  • J.S. Bach - St John Passion

9 April (19:30)

The Netherlands, Rotterdam - De Doelen

Rotterdam Philharmonic Orchestra

Laurens Collegium Rotterdam & Nationaal Jongenskoor

Anna Lucia Richter, soprano

Maarten Engeltjes, altus

Fabio Trumpy, tenor

Maximilian Schmitt, tenor (Evangelist)

Thomas Oliemans, baritone

Andreas Wolf, bas (Christ) 

programme:

  • J.S. Bach - St Matthew Passion

10 April (19:30)

The Netherlands, Rotterdam - De Doelen

Rotterdam Philharmonic Orchestra

Laurens Collegium Rotterdam & Nationaal Jongenskoor

Anna Lucia Richter, soprano

Maarten Engeltjes, altus

Fabio Trumpy, tenor

Maximilian Schmitt, tenor (Evangelist)

Thomas Oliemans, baritone

Andreas Wolf, bas (Christ) 

programme:

  • J.S. Bach - St Matthew Passion

11 April (19:30)

The Netherlands, Rotterdam - De Doelen

Rotterdam Philharmonic Orchestra

Laurens Collegium Rotterdam & Nationaal Jongenskoor

Anna Lucia Richter, soprano

Maarten Engeltjes, altus

Fabio Trumpy, tenor

Maximilian Schmitt, tenor (Evangelist)

Thomas Oliemans, baritone

Andreas Wolf, bas (Christ) 

programme:

  • J.S. Bach - St Matthew Passion